Anna Boleynová

15. září 2009 v 19:06 | Maggie |  Anne Boleyn
Anna Boleynová (1501/1507?Blicking Hall - popravena 19.května 1536, Tower) byla anglická královna, druhá manželka Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. Jindřichova svatba s Annou a její následná poprava z ní udělala jednu z hlavních postav anglické reformace.

Anna byla dcera Sira Thomase Boleyna, později hraběte z Wiltshiru a z Ormonde a jeho manželky Lady Alžběty Howardové, dcery vévody z Norfolku. Thomas Boleyn byl uznávaný diplomat s velkým jazykovým nadáním a Jinřich VII. jej často posílal na diplomatické mise do zahraničí.

Původně byla dvorní dámou a milenkou krále Jindřicha VIII. Poté, co se Jindřich rozvedl se svou první manželkou Kateřinou Aragonskou, vzal si za ženu právě Annu Boleynovou. Anna Boleynová nebyla mezi lidem úplně oblíbená a většina ji nazývala šestiprstou čarodějnicí. Anna znetvořený šestý prst zakrývala dlouhými, rozšířenými rukávy a říkalo se, že pod stužkou s drahým kamenem skrývá na krku ďáblovo znamení. Po její popravě Jindřich prohlásil, že ho okouzlila svými čáry.


Anna, která strávila dětství v Nizozemí a společně se svým otcem Thomasem, velvyslancem ve Francii, perfektně ovládala francouzštinu a dokázala se chovat dle francouzské módy jak se u královského dvora očekávalo. Ačkoli nebyla podle standardů své doby nejkrásnější, především její břitký rozum jí zajistil královu pozornost. Poté, co se jí král začal dvořit, se odmítla stát jeho milenkou, patrně proto, že nechtěla skončit jako sestra Mary, o kterou Jindřich brzy ztratil zájem. Místo toho se pokusila využít králova problematického manželství s Kateřinou Aragonskou. Král potřeboval mužského potomka, který by mohl zdědit trůn, jenže Kateřina porodila pouze dceru Mary a několikrát potratila.

Jindřichův sňatek s Annou a její následná poprava byly součástí složitého začátku významných politických a náboženských převratů známých jako anglická reformace, kdy právě Anna aktivně podpořila reformu náboženskou a vznik anglikánské církve. Byla to právě ona, kdo Jindřichovi věnoval knihy plné protestantského učení, které přinášely řešení problému s královským rozvodem - podle tohoto učení byl král jedinou hlavou církve v zemi. Mimoto také vládla nesmírným politickým vlivem, a proto ji můžeme nazývat "nejvlivnější a nejdůležitější manželkou krále, kterou kdy Anglie měla". Anna Boleynová je především známá díky svému konci. Jelikož nebyla schopná dát svému manželovi slibovaného syna (porodila Alžbětu a poté pouze potratila), stejně jako první žena Jindřicha VIII. Kateřina Aragonská, rozhodl se král zbavit i Anny a 19. května 1536 ji nechal popravit po obvinění z údajného cizoložství, incestu a zrady (cizoložství královny bylo vždy zradou, protože mohlo "znečistit" královskou linii). Spolu s ní byla popravena řada jejích přátel, údajných milenců a také její bratr. Poprava měla mimo jiné v budoucnu nesmírný dopad na její dceru Alžbětu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama