Jane Austen

17. září 2009 v 17:53 | Maggie |  Jane Austen
Myslím, že článek o Jane by se hodil ;-). Uvažuju, že jí někdy v budoucnu založím samostatnou rubriku, vžyť si to zaslouží ;-)


Jane Austenová (16.prosince 1775 - 18.července 1817) byla anglická spisovatelka, představitelka tzv. rodinného románu (domestic novel). Ve svých dílech obvykle zachycovala život venkovských vyšších vrstev. Hlavními postavami jejích děl bývají inteligentní, morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s pošetilostí svého okolí.

Dětství

Narodila ve Steventonu, v početné rodině reverenda George Austenaa jeho ženy Cassandry. Pocházela z osmi sourozenců, sama byla druhou nejmladší. Měla šest bratrů a starší sestru Cassandru, která, jak svědčí stovka zachovaných dopisů, jí byla z celé rodiny nejbližší, nicméně v mladém věku zemřela.Její bratři Frank a Charles záhy odešli sloužit na moře (dotáhli to až na post admirálů) - tato jejich kariéra ovlivnila některé situace v díle Mansfieldský park.Od roku 1783 začalo období jejího vzdělávání. Nejdříve krátce v Oxfordua později v Southamptonu. V letech 1785-1786 se vzdělávala v dívčí internátní škole v Readingu. Obecně tedy můžeme říct, že získala vzdělání kvalitnější než ostatní dívky v její době. Poté co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsané v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna. Jednou z mála "událostí" v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce Jane Austenová neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána.


Dospělost

V roce 1801 se rodina přestěhovala do západoanglického lázeňského města Bath (toto prostředí se Austenové stalo inspirací pro mnohá díla). Po smrti otce v roce 1805 Jane, Cassandra a jejich matka žily s Frankem a jeho rodinou, a to až do roku 1809, kdy se znovu přestěhovaly, tentokrát do Cahwtonu. Zde je jejich další bratr Edward usídlil v nedalekém domě (dnes zde existuje Muzeum Jane Austenové). V této době již byla etablována jako spisovatelka, pokud se to tak dá říct, protože její díla vycházela anonymně (až po její smrti bratr Henry přiznal veřejně její autorství).Problémem se ukázalo být chatrné zdraví. Dnes se uvažuje, že snad trpěla Addisonovou. Snaha vyléčit se ji vedla do Winchesteru, ale postup nemoci byl tak rychlý, že zemřela během dvou měsíců. Pochována je v místní katedrále.

Dílo

Nejstarší náčrty budoucích slavných románů vznikaly již v průběhu 90. let 18. století. Roku 1797 se Jane Austenová dokonce pokusila prodat "First Impressions" (původní název budoucí Pýchy a předsudku) vydavateli.Konečně v roce 1803 prodala svůj román Northangerské opatství (v té době zvaný Susan)vydavateli, ale ten se nakonec rozhodl nic nepublikovat. V té době měla rozpracovaná i další díla, např. Rozum a cit nebo Watsonovi. Další pokus o publikaci proběhl neúspěšně roku 1809 a konečně v roce 1810 vydavatel souhlasil publikovat znovu přepracovaný Rozum a cit, a to na autorčiny náklady. Kniha vyšla v roce 1811 anonymně ("By a Lady") - jako zprostředkovatel s vydavateli fungoval bratr Henry.Kniha slavila mírný úspěch (Austenová vydělala 140 liber), a proto během následujícího roku přepracovala First Impressions, které vyšlo v lednu 1813. V roce 1812 také začala pracovat na knize Mansfieldský park, který vyšel v květnu 1814 a do 6 měsíců byl vyprodán. Konečně v prosinci 1815 vyšla Emma. Ostatní díla vyšla až po její smrti.

V centru dění obvykle stojí mladá žena (nebo několik mladých žen), jejíž problémy jsou typickými pro mladé, neprovdané ženy z vyšší vrstvy na začátku 19. století. Nutno říct, že většinou souvisí s možností či nemožností dosáhnout společensky vhodného sňatku.Tyto milostné problémy autorce slouží k výtečnému detailnímu popisu soudobé společnosti.Austenové se dostalo velkého uznání od sira Waltera Scotta pro přesnost popisu charakterů a pocitů jejích postav.Její sláva a uznání mezi literárními kritiky od té doby jen stoupá. Je uznávána hlavně pro schopnost detailního popisu postav, hlavně ženských, velice jemnými postřehy vycházejícími z každodenního života středních a vyšších vrstev. Přes velké množství detailů si celý popis každé postavy zachovává po celou dobu celistvost a vlastní individualitu.

Romány

  • Rozum a cit (Sense and sensibility), vydáno 1811
  • Pýcha a předsudek (Pride and Prejudice), vydáno 1813
  • Mansfieldské panství (Mansfield Park), vydáno 1814
  • Emma (Emma), vydáno 1815
  • Northangerské opatstvé (Northanger Abbey), vydáno 1818
  • Anna Elliotová (Persuasion), vydáno 1818

Zdroj textu: wikipedia.cz


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lena Lena | Web | 17. září 2009 v 22:03 | Reagovat

asi by to nebyl žádný med, ale chtěla bych žít v době Jane Austenové:-)

2 Pája Pája | Web | 11. dubna 2010 v 21:39 | Reagovat

[1]:: Souhlasím alespoň se tam podívat klasicismus mě hrozně láká, miluju ho alespoň ve filmech vypadá pohodově ráda bych tam žila, měli i krásné oblečení. No prostě krása

3 Aduska Aduska | Web | 3. ledna 2011 v 22:08 | Reagovat

Já bych v té době taky moc ráda žila :) Ale ve vyšší vrstvě :)....nechtěla bych být nějaké služka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama