Kateřina Aragonská

15. září 2009 v 19:06 | Maggie |  Catherine of Aragon
Kateřina Aragonská (16.prosice 1485 - 7.ledna 1536) byla anglická královna a první manželka Jindřicha VIII. Jejím životním heslem bylo "skromnost a oddanost" ("Humble and Loyal").

Narodila sejako nejmladší dcera katolických králů Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské. Už v roce 1489 byla uzavřena smlouva mezi anglickým a španělským dvorem o sňatku Kateřiny s tehdy teprve dvouletým následníkem trůnu Arturem Tudorem, synem krále Jindřicha VII. V září roku 1501 Kateřina opustila Španělsko a nastoupila cestu za svým budoucím manželem. V listopadu 1501 se pak v Londýně konala svatba mezi patnáctiletou španělskou infantkou a o rok mladším následníkem trůnu. Po svatbě manželé pobývali na zámku Ludlow. Krátce na to oba mladí manželé těžce onemocněli. Zatímco Kateřina horečnaté onemocnění přestála, její manžel mu podlehl. A tak se Kateřina stala po čtyřech měsících manželství vdovou.


Kateřinin otec dosud nevyplatil Jindřichovi VII. Tudorovi věno své dcery a nyní, když Kateřina ovdověla, odmítal je vyplatit i nadále. Anglický král se ale nechtěl věna vzdát a Kateřina musela zůstat v Anglii. Jako princezna z Walesu od této chvíle čekala, až doroste druhý následník trůnu, o šest let mladší Jindřich a ona se bude moci provdat za něj.Pro tento sňatek byl však potřeba papežův dispnes, jelikož si Kateřina měla vzít bratra svého zemřelého manžela, což bylo nepřípustné. Papež JUlius II. dispens udělil poté, co budoucí nevěsta prohlásila, že předchozí manželství nebylo naplněno. Jindřich VIII. si vzal Kateřinu za manželku v červnu roku 1509. Kateřina byla v zemi oblíbená už jako princezna, proto poddaní s mladou královnu soucítili i v jejím dalším utrpení.V roce 1510 porodila mrtvé dítě, o rok později zemřel ani ne dvouměsíční syn, narozený 1.ledna 1511, princ Jindřich. Kateřina následně prodělala ještě několik potratů a porod mrtvého syna. V únoru 1516 nakonec přivedla na svět dceru Marii, pozdější královnu. V roce 1518 však Kateřina opět potratila. Jindřich tak neměl mužského následníka, a proto se rozhodl vdovy po bratrovi zbavit. Papež se však postavil za Kateřinu a proti rozvodu. Kateřina se rozhodla bojovat za zachování svého manželství všemi prostředky a pomoc hledala u svého synovce, císaře a španělského krále , který byl v té době nejmocnějším panovníkem Evropy. Ten také vyvíjel tlak na papeže, aby rozvod v žádném případě nepovolil. Stejně silný tlak byl však na papeže činěn i ze strany anglického krále. Jindřich VIII. tvrdil, že když si Kateřinu bral, tak již nebyla pannou, což znamená, že její první manželství s Arturem Tudorem bylo naplněno a druhé manželství je tedy neplatné.

V lednu 1533 se Jindřich tajně oženil s Annou Boleynovou. Sňatek s Kateřinou zrušil parlament 23. května 1533 a následně (údajně pod nátlakem) i anglický duchovní klér - bez souhlasu papeže. Dcera Marie se tak stala nemanželskou. V září 1533 se pak Jindřichovi narodila dcera Alžběta. A v březnu 1534 papež Klement VII. schválil Jindřichův rozvod s Kateřinou. Panovníkův rozkol s římsko-katolickou církví, jímž položil základ budoucím náboženským nepokojům v Anglii, byl však už neodvratný.Kateřina si prožila nezáviděníhodný %C
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Miška - tvoje SBénko Miška - tvoje SBénko | Web | 15. září 2009 v 20:45 | Reagovat

Krása. jak pak se máš?

2 Lena Lena | Web | 15. září 2009 v 20:49 | Reagovat

Ahoj, sice mám v menu napsaný že nespřáteluju, ale s tebou spřátelím ráda. Jednak proto, že se mi líbí tvůj blog (zaměření podle mýho gusta) a potom mě potěšilo, že sis jako první všimla nápisu, že nespřáteluju. Navíc ho tam mám spíš preventivně, když se mi nějaký blog líbí, tak s ním spřátelím:-) Takže, co chceš na diplom?
a opravdu zajímavá anketa... asi dám nejznámější Annu Bolyenovou, i když všechny by zasloužily metál=D

PS: Nezlob se ale teď vůbec nic nestíhám, nevadí, když diplom bude až tak o víkendu? možná i v pátek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama